Tantuni Nasıl Yapılır ?

by Kadin, Moda, Sağlık, Örgü, Hobi SözKadinda.Com on 20 Ocak 2016 Çarşamba

Tantuni nasıl yapılır ?

Canınız tantuni mi çekti ? Dışarıya çıkmaya üşendiniz mi ? Ozaman işte size kendi evinizde temiz hijyenik bir şekilde kendi tantunizi yapabilirsiniz. Nasıl mı ? İşte cevabı.


Tantuni İçin Malzemeler :

Ø  Kişi sayısına göre dana eti 500 gram yada 1000 gram olabilir.( Burada önemli olan etin yağlı ve damarlı olmamasıdır.)
Ø  Zeytin yağ.
Ø  Tuz , sumak, toz şekilde kırmızı biber ve isteğe göre diğer diğer baharatlar.
Ø  Yufka ekmeği ( bu da kişi sayısına göre ayarlanmalı )
Ø  4 adet orta boy domates
Ø  2 tane orta boy soğan
Ø  1 demet maydonoz


Hazırlanışı :
Öncelikle dana etimizi ince ince iyice küçülecek şekilde doğruyoruz (ama kesinlikle bildiğimiz kıyma olmamalı). Daha sonra incece doğranmış dana etimizi suyun içinde haşlıyoruz. Bu arada da tavamızın yada sacımızı güzelce yağlıyoruz ve ardından haşlanmış olan etimizi azar azar tavamızın yada sacımızın üzerine koyuyoruz ve geniş başlı bir kaşık yardımıyla da karıştırarak kavuralım. Tüm etleri bu şekilde yaptıktan sonra tekrar zeytin yağı ile yağladıktan sonra baharatlarımızla soslayalım. Evet arkadaşlar tantuimiz hazır şimdi onu yufkaya yada lavaşa sarmak için sad olmasın diye tabi ki içinin karışımınıda hazırlamalıyız  işte karışımımız : maydonozlarımızı olabildiğince ince bir şekilde doğrayıp bir kaseye koyalım ve sonra elimizde ki domatesi ve soğanıda ince bir şekilde doğradıktan sonra sumakla birlikte maydonozun olduğu kaseye koyup iyice karıştıralım. Evet arkadaşlar tantunimiz hazır buyrun :

Elinize sağlık ve afiyet olsun…

Blog, Updated at: 21:42
  Hobiler